Due to the ongoing Covid-19-related lockdowns in the Greater Sydney area, and ongoing concerns from the continued border restrictions, NYU is planning to resume enrolling students at NYU Sydney for study in Fall 2022. Please stay tuned for future study away opportunities in Australia.

 

Costs

Total (per semester)
$35,979
Undergraduate Tuition & Fees $27,440*
Lodging $8,539
Total $3,675 - $5,475
Round-Trip Airfare $1,000 - $1,500
Additional Meals $1,000 - $1,800
Personal Expenses $1,300 - $1,800
Visa# $335

*The rates listed are for the 2021-2022 academic year. NYU students pay their individual school tuition, which may differ by college. 

Disclaimer: The Board of Trustees of New York University reserves the right to alter the schedule of fees without notice.

# Amount listed is the typical cost for the Work and Holiday visa. In rare instances students may be required to pay additionally for health checks, police certificates, and biometrics.

Cost of Living Table

All Australian listed prices are inclusive of local taxes. It is not customary to tip for services in Australia. To check fluctuations in exchange rates, refer to the xe.com website.

ITEM COST $AUD COST $USD
Meal at Mcdonalds $10.00 $6.80
Cappucino (or Flat White!) $3.30 $2.24
Milk 1L / 33 ounce $1.10 $0.75
Loaf of bread $1.50 $1.02
Rice 1kg / 2.2lbs $1.50 $1.02
Eggs (dozen) $3.00 $2.04
Cheese 1kg/2.2lb $8.00 $5.44
Chicken breast 1kg/2.2lb $9.00 $6.12
Ground beef 1kg/2.2lb $12.00 $8.16
Apples 1kg/2.2lb $2.50 $1.70
Banana 1kg/2.2lb $2.00 $1.36
Oranges 1kg/2.2lb $3.00 $2.04
Tomato 1kg/2.2lb $5.00 $3.40
Potato 1kg/2.2lb $3.00 $2.04
Onion 1kg/2.2lb $3.00 $2.04
Lettuce /head $2.00 $1.36
Water bottle $1.00 $0.68
Single train ticket within central zone $3.60 $2.45
Phone plan / month $30.00 $20.40
Laundry powder $5.00 $3.40
Toothpaste $3.50 $2.38
Women's sanitary products /16 pack $6.00 $4.08
Barber haircut $20.00 $13.60
Haircut $60.00 $40.80
Pasta 500g/1.1lb $1.00 $0.68
Olive Oil 500g/1.1lb $5.00 $3.40
Butter $3.00 $2.04
Sunscreen $5.00 $3.40
Box of cereal $4.00 $2.72
Coca Cola 2L/66 ouce $3.00 $2.04
Shampoo $6.00 $4.08
Conditioner $6.00 $4.08
Shower gel $6.00 $4.08

Financial Aid