Alumni and faculty from across the university are nominated for the 66th annual awards being presented Feb. 4, 2024.

The Grammy Award is shaped like an old fashioned record player.
The 2024 Grammy Awards will be presented Feb. 4 in Los Angeles.

More than 20 NYU alumni and faculty were honored with nominations for the Grammy Awards, to be handed out Feb. 4, 2024 at Crypto.com Arena in Los Angeles. The university nominees represent 20 categories, including performance, songwriting, producing, engineering and screen scoring. (In addition to these nominees, many with NYU affiliations contributed to other projects.)

The awards will be broadcast live on CBS and stream on Paramount+. Click here for the full list of nominations.

Record of the Year

Brian Rajaratnam (LAW), Engineer/Mixer, Flower

Joe LaPorta (STEINHARDT ‘02), Mastering Engineer, Flower

Album of the Year

Joe LaPorta (STEINHARDT ‘02), Mastering Engineer, Endless Summer Vacation

Michael Riddleberger (STEINHARDT ‘06, CAS ‘10), Engineer/Mixer, Midnights

Kaleb Rollins (TSOA ‘10), Engineer/Mixer, World Music Radio

Brian Rajaratnam (LAW), Engineer/Mixer, Endless Summer Vacation

Song of the Year

Mark Ronson (CAS), Songwriter, Dance the Night

Best Rock Song

Andrew Watt (STEINHARDT, TSOA), Songwriter, Angry

Best Jazz Vocal Album

Nicole Zuraitis (STEINHARDT ‘07), How Love Begins

Best Comedy Album

Sarah Silverman (TSOA), Someone You Love

Best Audiobook, Narration and Story Telling Recording

Rick Rubin (TSOA ‘85), The Creative Act: A Way of Being

Best Score Soundtrack for Video Games and Other Interactive Media

Austin Wintory (STEINHARDT), Composer, Stray Gods: The Roleplaying Musical

Best Score Soundtrack For Visual Media (Includes Film And Television)

Mark Ronson (CAS), Composer, Barbie

Best Music Video

Jason Baum (TSOA ‘08), Video Producer, Count Me Out

Gordon Von Steiner (TSOA ‘10), Video Director, Rush

Best Music Film

Brett Morgen (TSOA ‘99), Video Director, Video Producer, Moonage Daydream

Best Historical Album

Chris Shaw (STEINHARDT ‘87), Mastering Engineer, Fragments - Time Out Of Mind Sessions (1996-1997): The Bootleg Series, Vol. 17

Hal Willner (GALLATIN ‘77), Compilation Producer, Words & Music, May 1965 - Deluxe Edition

Best Engineered Album (Non-classical)

Caroline Polachek (STEINHARDT ‘09), Mastering Engineer, Desire, I Want To Turn Into You

Best Contemporary Classical Composition

Jessie Montgomery (STEINHARDT ‘12), Composer Montgomery: Rounds

Best Children’s Music Album

Andrew Barkan (STEINHARDT ‘09), Ahhhhh!

Best Album Notes

Ashley Kahn (TSOA faculty), Evenings at the Village Gate: John Coltrane With Eric Dolphy

Best R&B Performance

Robert Glasper (TSOA faculty), Back to Love

Best R&B Song

Robert Glasper (TSOA faculty), Co-songwriter, Back to Love

Best Rap Performance

Black Thought (TSOA faculty), Love Letter

Best Roots Gospel Album

Alan Silverman (TSOA faculty), Mastering Engineer, Shine: The Darker The Night The Brighter The Light

Press Contact

Peggy McGlone
Peggy McGlone
(212) 998-6829