Twenty-five members of the New York University community, who earned 37 Grammy nominations, will be competing when the Recording Academy announces its winners at the 61st annual Grammy Awards ceremony on Sunday, February 10, 2019.

Grammy Award

Twenty-five members of the New York University community, who earned 37 Grammy nominations, will be competing when the Recording Academy announces its winners at the 61st annual Grammy Awards ceremony on Sunday, February 10, 2019.

Alumni and faculty members from NYU’s Tisch School of the Arts (TSOA) were nominated 19 times, including five for alumnus Donald Glover (’06), who performs as Childish Gambino, and five for Lady Gaga. Both received nominations in the highly coveted Record of the Year and Song of the Year categories.

NYU’s Gallatin School of Individualized Study (GAL) alumnus Jesse Shatkin (’01) earned four nominations including two as a producer for two Best Pop Vocal Albums.

NYU’s Steinhardt School of Culture, Education, and Human Development alumni earned 13 nominations including two each from Ben Kane, Emily Lazar ('96), Brian Montgomery ('92), and Wayne Shorter ('56, HON '10).

Grammy Awards are selected annually to honor artistic achievement, technical proficiency, and overall excellence in the recording industry. Nominations for the 61st annual Grammy Awards were announced on Friday, December 7, 2018. The awards show will take place on Sunday, February 10, 2019 live from Los Angeles' STAPLES Center.

Below is the full list of NYU nominees:

Record of the Year

  • Lady Gaga (TSOA), Artist, Producer, "Shallow" 
  • Childish Gambino (TSOA '06), Artist, Producer, "This Is America" 

Best Rap/Sung Performance

  • Childish Gambino (TSOA '06), "This Is America" 

Best Music Video

  • Childish Gambino (TSOA '06), "This Is America" 

Song of the Year

  • Lady Gaga (TSOA), "Shallow" 
  • Donald Glover (TSOA '06), "This Is America" 

Best R&B Song

  • Donald Glover (TSOA '06), "This Is America" 

Best Pop Solo Performance

  • Lady Gaga (TSOA), "Joanne (Where Do You Think You're Goin'?)" 

Best Pop Duo/Group Performance

  • Lady Gaga (TSOA), "Shallow" 

Best Song Written for Visual Media

  • Lady Gaga (TSOA), "Shallow" 

Best Pop Vocal Album

  • Jesse Shatkin (GAL '01), Producer, Recording Engineer, Camila
  • Jesse Shatkin (GAL '01), Producer, Songwriter, Meaning of Life

Best Rock Album

  • Jesse Shatkin (GAL '01), Producer, Songwriter, Mixer, MANIA

Best Engineered Album, Non-Classical

  • Emily Lazar (STEINHARDT '96), Mastering Engineer, Colors
  • Cole M.G.N. (TSOA), Songwriter, Producer, Colors
  • Jesse Shatkin (GAL '01), Engineer, Colors

Best Alternative Music Album

  • Arca (CAS '11, TSOA '12), Songwriter, Producer, Utopia
  • Alex Epton (STEINHARDT '02), Recording Engineer, American Utopia
  • Emily Lazar (STEINHARDT '96), Mastering Engineer, Colors
  • Cole M.G.N. (TSOA ), Songwriter, Producer, Colors 

Best Bluegrass Album

  • David Grisman (WSC '66), Songwriter, Portraits In Fiddles

Best Jazz Instrumental Album

  • Wayne Shorter (STEINHARDT '56, HON '10), Artist, Producer, Songwriter, Emanon
  • Wayne Shorter (STEINHARDT '56, HON '10), Songwriter, Live in Europe

Best Urban Contemporary Album

  • Ben Kane (STEINHARDT), Mixer, Recording Engineer, Chris Dave and the Drumhedz

Best R&B Album

  • Ben Kane (STEINHARDT), Mixer, Recording Engineer, Gumbo Unplugged (Live)

Best Rap Album

  • Khari Cain (STEINHARDT '03), Songwriter, Invasion Of Privacy
  • Nija Charles (TSOA), Producer/Songwriter, Invasion of Privacy
  • Andrew Wotman (STEINHARDT, TSOA), Producer, Invasion Of Privacy
Best Urban Contemporary Album
  • Nija Charles (TSOA), Producer/Songwriter, Everything Is Love

Best Large Jazz Ensemble Album

  • Derek Ganong (STEINHARDT '12), Recording Engineer, American Dreamers: Voices Of Hope, Music Of Freedom
  • Brian Montgomery (STEINHARDT '92), Mixer, All Can Work

Best Latin Jazz Album

  • Brian Montgomery (STEINHARDT '92), Mixer, Yo Soy La Tradición

Best Traditional Blues Album

  • Kenta Yonesaka (TSOA '10), Recording Engineer, The Blues Is Alive And Well

Best Folk Album

  • Anohni (TSOA '92), Songwriter, Whistle Down The Wind
  • Georgia Middleman (TSOA '91), Songwriter, Rifles & Rosary Beads

Best Tropical Latin Album

  • Michael Eckroth (STEINHARDT '16), Songwriter, Orquesta Akokán

Best Musical Theater Album

  • Ari'el Stachel (TSOA '13), Artist, The Band's Visit

Best Arrangement, Instruments and Vocals

  • Nicole Zuraitis (STEINHARDT '07), Arranger, "Jolene"

Best Immersive Audio Album

  • Darcy Proper (STEINHARDT '90), Surround Mastering Engineer, Symbol

Best Roots Gospel Album

  • Alan Silverman (TSOA Faculty), Mastering Engineer, Clear Skies

Best Children’s Album

  • Alan Silverman (TSOA Faculty), Mastering Engineer, All the Sounds

Best Album Notes

  • Amanda Petrusich (GAL Faculty), Album Notes Writer (Bob Dylan), Trouble No More: The Bootleg Series Vol. 13 / 1979-1981 (Deluxe Edition)
  • Ben Ratliff (GAL Faculty), Album Notes Writer (Bob Dylan), Trouble No More: The Bootleg Series Vol. 13 / 1979-1981 (Deluxe Edition)