Representatives

The Administrative Management Council is comprised of Representatives and Alternate Representatives* who are elected by their administrative unit (such as a school, division, or institute) for two-year terms. The number of Representatives and Alternate Representatives per unit is proportionate to the number of administrative personnel in each unit. 

The primary functions of Representatives and Alternate Representatives are: (A) attendance at monthly Council meetings; (B) voting at Council meetings; and (C) sharing information with and getting feedback from constituents. Additional information about the Representative positions is available in the AMC By-Laws (PDF).

Senior Unit Representatives (designated below) are primary contacts for each team of representatives and alternate representatives.

Center for Urban Science and Progress

Christine Battaglia
Representative (Senior Unit Rep)
Kimberly Reed
Alternate
Vacant Alternate
  Updated 6/23/16

College of Dentistry

Maria DeAcetis Representative (Senior Unit Rep)
Jean Giordano Representative  
Toni De Pena Representative
Kim Misevis Representative
Arly Tuysuzian Representative
Asuncion Wein
Representative
Deborah Morris Representative
Liza Khan Alternate
Candy Petrolle Alternate
Natalia Tyhovych Alternate
Patricia Montalbano
Alternate
Jenny Kupershtokh Alternate
Topaz Murray
Alternate
Vanessa Perez
Alternate
  last update 10/24/2017

College of Global Public Health

Amanda Garofalo
Representative (Senior Unit Rep)
Zachary Judy Representative
Denise Upton
Alternate
Margaret Gibson Alternate
  last update 09/06/17

Courant Institute of Mathematical Sciences

Beth Markowitz Representative (Senior Unit Rep)
Melissa Kushner Vacca
Representative
Romeo Kumar Representative
Kathryn Laugel Alternate
Helena Carey
Alternate
Michelle Shin
Alternate
  Updated 11/10/17

Division of Libraries

Nora DeLeonard Representative  (Senior Unit Rep)
Franses Rodriguez
Representative
Pat Warrington Representative
Toni Urbano Representative
Eric Stedfeld
Representative
Laura Bisberg Representative
Alicia Nadkarni Alternate
Jennifer Infante
Alternate
Daniel Biddle
Alternate
Oscar Yong Alternate
Janet Bunde
Alternate
Vacant Alternate
  Updated 11/17/16

Division of Student Affairs

Leah Lattimore
Representative
Kyle Stockwell Representative (Senior Unit Rep)
David Vogelsang
Representative
Jon Hurst Representative
Adam WongJon Hurst Representative
Zach Harrell Representative
Sarah Willyard Representative
Nanci Healy
Representative
Andrew Steiner Representative
Colleen Maeder Alternate
Howie Glassman Alternate
Nick Jensen Alternate
Emily Wilk Alternate
Carl Villanueva Alternate
Jacob Seelbach Alternate
Vacant Alternate
Vacant Alternate
Vacant Alternate
  Updated 09/06/2017

Executive Vice President for Finance

William Tavernia
Representative (Senior Unit Rep)
Vincent Parham Representative
Hector Gonzalez Representative
Michael Wallace
Representative
Scott Lewis Representative
Jeffrey Rathgeber Representative
Erna Sicango Representative
Caitlin Pudjak Representative
Stephen Lui Representative
Joseph Sierra
Alternate
Neal Davis Alternate
Jeannette Bastable Alternate
Danny Mendez Alternate
Lauren Bagley Alternate
Mark Cariaso
Alternate
Michael Sforza Alternate
Karim Beldjilali
Alternate
Lubens Bonhomme Alternate
  Updated 09/06/2017

Executive Vice President for Operations

Juan Tie Representative
Gregory Anthony Rivas
Representative
Amy Coombs Representative (Senior Unit Rep)
Crystal Scott Representative/Senator
Matthew Shelosky
Representative
Jennifer Curry
Representative
Greg Mendez Representative
Mia Fran Rubel Representative
Daniel Laveau Representative
Ronni Mandell
Alternate
Donna Starks
Alternate
Melissa Puglisi Alternate
Sunita Devi
Alternate
Vacant Alternate
Vacant Alternate
Vacant Alternate
Vacant Alternate
  Last updated 11/10/17

Faculty of Arts and Science

Daniel Holub
Representative/Alternate Senator (Senior Unit Rep)
John DeSantis Representative
Daniel Thilman Representative
Amelia Schroeder Representative
Carly DiGiovanni Representative
Julie Kaplan Representative
Carol Hollingsworth Representative
Leah Guarino-Ramirez Representative
Stephanie Santiago Representative
Alyssa Leal Alternate
Gary Mandarano Alternate
Kristi Schwindt Ramos Alternate
Aisling Dunne
Alternate
Vacant Alternate
Vacant Alternate
Vacant Alternate
Vacant Alternate
Vacant Alternate
  Updated 11/16/2017

Gallatin School of Individualized Study

Gisela Humphreys
Representative (Senior Unit Rep)
Carrolyn Nieto
Representative
Christine Murray Alternate
Yevgeniya Traps Alternate
  Updated 9/19/17

Institute of Fine Arts & Institute for the Study of the Ancient World

Kristen Soule Representative
Lisa McGhie Representative
Marc LeBlanc Alternate
Vacant
Alternate
  Updated 10/9/17

Meyers College of Nursing

Lance Irving
Representative
Sangeeta Bhojwani
Representative (Senior Unit Rep)
William McCormack Representative
Titilayo Kuti
Alternate
Alana Integlia Alternate
Mary Lou Atkinson Alternate
Vacant Alternate
  last update 9/19/2017

NYU Abu Dhabi

Hasanthi Piyasena
Representative
Leigh Watts
Representative
Vacant Alternate
Vacant Alternate
  Updated 6/23/16

NYU IT (Information Technology)

Norma Kenigsberg
Representative/Alternate Senator (Senior Unit Rep)
Johanna Romano Representative
Leizel Vergara
Representative
Kelvin Shivers
Representative
Elizabeth Duke Representative
Kevin McCullough Representative
Nicole Goldkranz Representative
Manish Devjani Representative
Meredith Rendall Representative
Rachel Lucine Alternate
Callie Hirsch Alternate
Jannae Jacks Alternate
Michael Aversano Alternate
Henry Pruitt Alternate
Andrew Rozumiko Alternate
Michael Bonanno Alternate
Kacie Cleary Alternate
Wil Willoughby Alternate
  Updated 9/08/2017

NYU Shanghai

Malina Webb
Representative
Michelle Spangler
Alternate (Senior Unit Rep)
Stanley Ng
Alternate
  Updated 11/16/17

Office of the President

(includes Office of the President; President Emeritus I, II, III; General Counsel, and Executive Vice President for Health)

Emily Gadd
Representative (Senior Unit Rep)
Norma Minguela
Representative
Gina Marie Guadagnino
Representative
Jessica Wasserman
Alternate
Nancy Gessner Alternate
Vacant Alternate
  last update 9/19/17

Provost Division

Jasmine Solomon Representative
Jessie Montoya Representative (Senior Unit Rep)
Colin McCarthy
Representative
Claudine-Lonje Williams
Representative
Sarah Okimatso Representative
Yonni Walker Representative
Maria Christodoulou Representative
Belinda Roman Representative
Marisha Handzel Representative
Rachel Botos Alternate
Caroline Osse
Alternate
Vacant Alternate
Vacant Alternate
Vacant Alternate
Vacant Alternate
Vacant Alternate
Vacant Alternate
Vacant Alternate
  last update 10/24/17

School of Law

Olive Haughton
Representative
David Niedenthal
Representative
Krista Minteer-Baysal Representative (Senior Unit Rep)
Wendy Siegel Representative
Jamila Humphrie Representative
Adam Popp
Representative
Hah-Neef Mack
Alternate
Lisa Borge
Alternate
Miriam Ingber Alternate
Jonathan Biondi
Alternate
Kathleen Neilson Alternate
Christine Avgerinos Alternate
  Updated 11/17/16

School of Professional Studies

Monica Estrada
Representative (Senior Unit Rep)
Jessica Martin Representative
Briseida Lopez Representative
Angie Hyman-Robinson Representative
Jennifer Monahan Representative
Maria Kalogerou Representative
Susan Wais Representative
Susan McGowan
Alternate
Erica Rothstein
Alternate
Danielle Mebert Alternate
Amanda Basile Alternate
Paige Rechtman Alternate
Shawncee Smith Alternate
Vacant Alternate
  Updated 10/24/2017

Silver School of Social Work

Carrie Prendergast
Representative (Senior Unit Rep)
Kate Hogan Representative
Evelyn Kleinbardt
Alternate
Evan Silberman
Alternate
  Updated 9/19/2017

Steinhardt School of Culture, Education, and Human Development

Melissa Bonaparte Representative (Senior Unit Rep)
Andrea Fannelli Representative
Shima Gorgani Representative
Marni Vassallo Representative
Debra Diana Representative
Stina Dufour Representative
Letizia La Rosa Representative
Jamie Remmers
Alternate
Pamela Stewart
Alternate/Senator
Justine Kelly-Fierro Alternate
Amy Fair Alternate
Nicholas Voelker Alternate
Claudette Carter Alternate
Ben Vien Alternate
  Updated 10/12/17

Stern School of Business

Brenda Mitchell
Representative (Senior Unit Rep)
Carolyn Ritter
Representative/Senator
Matthew Gee Representative
Caroline Boneta Representative
Razi Ahmad Representative
Barbara Albrecht Representative  
Nadia Cureton
Representative
Patricia Kong Representative
David Gordon Representative
Cassandra Bizzaro Alternate
Demaris Che Alternate
Andrea Candelario
Alternate
Jiabei Chen Alternate
Nancy Wu Alternate
Kimberly Maes Alternate
Genna McCabe Alternate
Kevin Valliere Alternate
Diana Daniels-Maina Alternate
  Updated 9/19/2017

Tandon School of Engineering

Sally Chan
Representative (Senior Unit Rep)
Alex Berthoumieux
Representative
Sara-Lee Ramsawak
Representative
Michael Mainiero Representative
Jennifer Piro Representative
Brittney Bahlman Representative
Michael Campbell Alternate
John Paul Cleveland Alternate
Pamela Martinetti
Alternate
Jason Wiker Alternate
Christopher Riley Alternate
Vacant Alternate
  Updated 9/19/2017

Tisch School of the Arts

Brianne Hayes
Representative (Senior Unit Rep)
Carrie Meconis
Representative/Senator
Alan Watson
Representative/Alternate Senator
Patti Pearson
Representative
Caroline Wolfe Representative
Stevin Azo Michels Representative
Mike Voytko Representative
Christopher Andersson Alternate
Amanda Stumpf Alternate
Patricia McKelvin Alternate
Mercer Crenshaw Alternate
Kimberly Parkman Alternate
Jaqueline Milles Alternate
Traci Balmos
Alternate
  Updated 10/26/17

University Development and Alumni Relations

Jeremy Kim Representative (Senior Unit Rep)
Heather Seltzer
Representative
Ann Marie Ladisa
Representative
David Huggins
Representative
Sarah Balogh
Representative
Amy Gu Representative
Alexandra Serret Alternate
Natalie Kimball Alternate
Glenn Gutierrez
Alternate
Vacant Alternate
  Updated 9/19/17

University Relations and Public Affairs

Nelson Chin
Representative (Senior Unit Rep)
Regina Drew
Representative/Senator
Christopher James
Representative
Abigail Kniffin Representative
Katie Santo
Alternate
Claudia Gil
Alternate
Cristina Fowler Alternate
Vacant Alternate
  Updated 02/06/2017

Wagner School of Public Service

Rachel DuBois Representative (Senior Unit Rep)
R. Carmen Boyle Representative
Tom Hernandez Alternate
Vacant
Alternate
  Updated 10/24/2017