Attendees in 2014

  1. Aleksas Gilaitis (University of Iceland)
  2. Alessandra Luciano (Centre national de l'audiovisuel, Luxembourg)
  3. Alexandra Schneider (University of Amtsterdam)
  4. Alice Moscoso (Centre Pompidou)
  5. Andi Lubonja (Albanian Film Archive)
  6. Andrea Krämer (HTW Berlin )
  7. Andrea Haller (Filmmuseum Frankfurt)
  8. Andreas Fickers (University of Luxembourg)
  9. Andrés Levinson (Museo del Cine / ARCA)
  10. Anna Briggs (Université François Rabelais de Tours)
  11. Anna Dabrowska (EYE)
  12. Anne Gant (EYE)
  13. Anne M. van Es (EYE)
  14. Annette Groschke (Deutsche Kinemathek)
  15. Annike Kross (EYE)
  16. Antonia Lant (NYU Cinema Studies)
  17. Ashley Smith (Stockholm University)
  18. Athena Holbrook (NYU MIAP)
  19. Aubéry Escande (EYE / European Library)
  20. Becky Lewis (University of South Carolina)
  21. Bill Brand (BB Optics)
  22. Bill Morrison (Hypnotic Pictures)
  23. Bin Li (EYE)
  24. Blago Markota (HRT (Croatian Radio Television))
  25. Bleakley McDowell (NYU MIAP)
  26. Bobbie Noë (UvA)
  27. Bono / Benny Olgado (University of the Philippines)
  28. Brigitte Paulowitz (Lichtspiel / Kinemathek Bern)
  29. Brit Thomassen (EYE)
  30. Carla Maria Losch (University of Vienna )
  31. Catherine Cormon (EYE Film Institute Netherlands)
  32. Catherine Park (NYU Tisch)
  33. Céline Ruivo (Cinémathèque Fran├žaise)
  34. Charlie Musser (Yale University)
  35. Chris Wahl (HFF Konrad Wolf)
  36. Christophe Dupin (FIAF)
  37. Cinzia Cattin (Deutsche Kinemathek)
  38. Dan Streible (NYU)
  39. Daniel Meiller (Deutsche Kinemathek)
  40. Danuta Zoledziewska (Netherlands Institute for Sound and Vision)
  41. David Lee (UvA)
  42. David Rowntree (UN Mechanism for International Criminal Tribunals)
  43. Dennis Doros (Milestone Film and Video)
  44. Doug Goodwin (California Institute of the Arts)
  45. Edwin Carels (HoGent / KASK)
  46. Eef Masson (University of Amsterdam)
  47. Eirik Frisvold Hanssen (Norwegian University of Science and Technology)
  48. Ela Wysocka (Filmoteka Narodowa)
  49. Elias Savada (Motion Picture Information Service)
  50. Elif Rongen-Kaynakçi (EYE)
  51. Elisa Mutsaers (Film Atelier Den Haag)
  52. Elvira Diamanti (Albanian Film Archive)
  53. Emil Stjernholm (Lund University)
  54. Emily Nabasny (NYU MIAP)
  55. Enrico Camporesi (U Sorbonne Nouvelle / U of Bologna)
  56. Eric Palmen (EYE)
  57. Eric Rosenzveig (FAMU Center for Audio-Visual Studies)
  58. Erik Vrolijk (Haghefilm Digitaal)
  59. Eriona Vyshka (Albanian Film Archive)
  60. Eszter Takacs (Stiftung Deutsche Kinemathek)
  61. Eva Hielscher (Ghent University)
  62. Evan Meaney (University of South Carolina)
  63. Evangelina Loguercio
  64. Frank Roumen (EYE)
  65. Frank Scheffer (filmmaker)
  66. Franziska Latell (Berlin University of the Arts)
  67. Frédérique Urlings
  68. Gary Rhodes (Queen's University Belfast)
  69. Geli Mademli (UvA)
  70. Genevieve Havemeyer (NYU MIAP)
  71. Georg Eckes (Deutsches Filminstitut)
  72. Géraldine Vooren (EYE Film Institute Netherlands)
  73. Gerda Cammaer (Ryerson University)
  74. Giovanna Fossati (EYE)
  75. Giulia Gabrielli (IUAV - University of Venice)
  76. Graeme Hogg (www.cubecinema.com)
  77. Grover Crisp (Sony Pictures Entertainment)
  78. Gregorio Rocha (Archivia Films, Mexico)
  79. Guy Edmonds (GUY Film Institute)
  80. Heidi Rae Cooley (University of South Carolina)
  81. Howard Besser (NYU)
  82. Iain Lambert (Kyorin University)
  83. Ian Francis (Sight and Sound)
  84. Ido Abram (EYE )
  85. Ines Aisengart Menezes (University of Amsterdam)
  86. Jaap Pieters (Super 8 filmmaker)
  87. Jacqueline Stewart (University of Chicago)
  88. Jasmyn Castro (NYU MIAP)
  89. Jay Weissberg (Variety)
  90. Jedrzej Sablinski (DI Factory, Warsaw)
  91. Jeff Lambert (National Film Preservation Foundation)
  92. Jennifer Saparzadeh (Haute École d'Art et Design)
  93. Jeroen Sondervan (Amsterdam University Press)
  94. Jessica Frank (Whirlwind Pictures)
  95. Jiří Horníček (National Film Archive Prague)
  96. Jodie Mack (Dartmouth College)
  97. John Klacsmann (Anthology Film Archives)
  98. Joseph Wachelder (Maastricht University)
  99. Juan Vrijs (Haghefilm Digitaal)
  100. Juana Suárez (Proimágenes Colombia)
  101. Julia Kim (NYU MIAP)
  102. Julia Noordegraaf (University of Amsterdam)
  103. Julian Ross (Desistfilm)
  104. Kae Ishihara (Film Preservation Society (Tokyo)
  105. Kamil Rutkowski (DI Factory)
  106. Karen Cariani (WGBH Educational Foundation)
  107. Karianne Fiorini (Archivio Nazionale del Film di Famiglia)
  108. Katerina Loukopoulou (Panteion University)
  109. Kathleen Maguire (Exploratorium)
  110. Katie Trainor (MoMA)
  111. Kerstin Herlt (ACE)
  112. Kramer O'Neill (orphan photographer)
  113. Leandro Listorti (Museo del Cine )
  114. Leenke Ripmeester (EYE)
  115. Lesley Lee
  116. Li-chen Kuo (Université Sorbonne Nouvelle Paris 3)
  117. Liliana Melgar (Universidad Carlos III de Madrid)
  118. Lorena Ramírez-López (NYU MIAP)
  119. Loubna Regragui (Film Preservationist and Film Restorer)
  120. Luca Antoniazzi (University of Leeds)
  121. Luisa Ordonez (UvA P&P)
  122. Lukas Brasiskis (Vilnius Academy of Arts)
  123. Lukasz Rutkowski (DI Factory)
  124. Lydie Delahaye (Paris 8 University)
  125. Magdalena Staroszczyk (Historical Museum of Warsaw)
  126. Magdalena Szymkow (Vezfilm)
  127. Manon Perry (UvA)
  128. Maraike Marxsen (Hamburg University)
  129. Marcel Worms (piano accompanist)
  130. Marco Pagni (Film Ferrania)
  131. Maria De Filippis (Université de Paris 3)
  132. Maria Fuentes (Picturae AV)
  133. Maria Vinogradova (NYU)
  134. Marijke de Valck (University of Amsterdam)
  135. Marike Huizinga (EYE)
  136. Marjan Diehl (EYE)
  137. Mark Broughton (University of Hertfordshire)
  138. Mark Cooper (University of South Carolina)
  139. Mark Williams (Dartmouth College)
  140. Mark-Paul Meyer (EYE)
  141. Martin Koerber (Deutsche Kinemathek)
  142. Mary Desjardins (Darmouth College)
  143. Mary Huelsbeck (Wisconsin Center for Film and Theater Research)
  144. Massimo Benvegnu (EYE)
  145. Matej Strnad (FAMU Center for Audiovisual Studies)
  146. Matt Soar (Concordia University)
  147. May Haduong (Academy Film Archive)
  148. Mette Peters (EYE)
  149. Michal Bregant (Czech National Film Archive)
  150. Michal Wielgosz (DI Factory)
  151. Mikael Braae (Danish Film Institute)
  152. Mila van der Weide (Universiteit van Amsterdam)
  153. Mona Jimenez (NYU MIAP)
  154. Monika Supruniuk (Academy of Fine Arts Warsaw)
  155. Nanna Verhoeff (Utrecht University)
  156. Natalie Snoyman (Stockholm University)
  157. Ned Thanhouser (Thanhouser Company Film Preservation, Inc.)
  158. Nicola Mazzanti (Association des Cinémathèques Européennes)
  159. Pamela Vizner (NYU MIAP )
  160. Paul Cohen (filmmaker)
  161. Paul Spehr ((miscellaneous))
  162. Paula Félix-Didier (Museo del Cine )
  163. Pauline de Raymond (Cinémathèque Française)
  164. Pedro Lã (film historian, Lisbon))
  165. Peter Delpeut (filmmaker)
  166. Peter Roelofs (Haghefilm Digitaal)
  167. Peter Williamson (Museum of Modern Art)
  168. Jonathan Pouthier (Centre Pompidou)
  169. Ralf Forster (HFF Konrad Wolf)
  170. Reto Kromer (AV Preservation by reto.ch)
  171. Richard Frank (Whirlwind Pictures)
  172. Rixt Jonkman (Sound and Vision / EYE)
  173. Rob Byrne (San Francisco Silent Film Festival)
  174. Ronald Magliozzi (Museum of Modern Art)
  175. Rudmer Canjels (Netherlands Institute for Sound and Vision)
  176. Sandra den Hamer (EYE)
  177. Sara Levavy (Courtauld Institute of Art)
  178. Scott Curtis (Northwestern University)
  179. Sean Kelly (East Anglian Film Archive)
  180. Senta Siewert (Goethe University Frankfurt)
  181. Simona Monizza (EYE)
  182. Skip Elsheimer (A/V Geeks)
  183. Snowden Becker (UCLA MIAS)
  184. Sonia Campanini (Universiteit van Amsterdam)
  185. Stefanie Tieste (Karlsruhe Institute of Technology)
  186. Stephanie Cattigan (University of Amsterdam)
  187. Stephen Horne (accompanist)
  188. Susan Aasman (University of Groningen)
  189. Suzan Crommelin (EYE)
  190. Tessa Janssen
  191. Thomas Christensen (Danish Fim Institute)
  192. Thomas Elsaesser (Universiteit van Amsterdam)
  193. Thomas Logoreci (Albanian Cinema Project)
  194. Tim van der Heijden (Maastricht University)
  195. Tina Bastajian (University of Amsterdam (ASCA)
  196. Tom De Smet (Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid)
  197. Tom Schippers (EYE)
  198. Tom Slootweg (University of Groningen)
  199. Ulrike Pfeiffer (Film & TV Kamermann)
  200. Ursula Richert (Werner Nekes Film Production)
  201. Victor Pranchère (University of Amsterdam)
  202. Walter Forsberg
  203. Walter Swagemakers (EYE)
  204. Werner Nekes (Helen Hill Awardee )
  205. Wibo de Groot (Haghefilm Digitaal)
  206. Yulia Gulyan (UvA)
  207. Yvonne Zimmermann (Marburg University)